Inden for kort tid er tre klubber i den fjerdebedste række kommet i så stort økonomisk uføre, at de enten måtte trække sig eller få trukket point. Det har fået FC Düren til at caste spillere. Vi ser nærmere på kaoset i Regionalliga West
Er du en fodboldspiller med et vist talent?
Har du mod på et lille eventyr syd for grænsen?
Er du indstillet på at komme til en klub, hvor alle hidtidige spillere har forladt klubben, og nu skal finde spillere til et helt nyt hold, der skal spille de sidste syv kampe i sæsonen, hvor en nedrykning kan komme i spil?
Så kunne det være en ide at tage et kig på, hvordan man kommer til Düren. En by med omkring 90.000 indbyggere placeret midt mellem Köln og Aachen i den vestlige del af Tyskland, ikke langt fra grænsen til Belgien og Holland.
Det er en kendt influencer, Bilal Kamarieh, der har 179.000 følgere på Instagram, der har opfordret spillere i alderen 16-35 år til at dukke op til prøvetræningen hos FC Düren, der finder sted tirsdag eftermiddag.
Belønningen for at slippe gennem nåleøjet og få en plads i truppen, er en hjemmekamp mod det suveræne tophold, MSV Duisburg i den kommende weekend, og klubben håber, at man kan finde fem-ti nye spillere, blandt de 30 der er til casting. De skal supplere klubbens U23-hold, der spillede weekendens kamp ude mod Wuppertal.
Castingen til et nyt hold er indtil videre toppen af den farce, som foråret i Regionalliga West er ved at udvikle sig til. For 1. FC Düren er en af tre klubber i rækken, der er i så store problemer, at man må indgive enten betalingsstandsning eller konkurs.
FC Düren og Toni Schumacher
Men hvad er FC Düren for en størrelse? Klubben og byen har aldrig været med på et højere plan i tysk fodbold, selvom byen har frembragt spillere som Toni Schumacher og Patrick Weiser.
For tre år siden rykkede fusionsklubben 1. FC Düren op i Regionalliga West med en ambition om, at rejsen skulle fortsætte op i 3. Liga, hvor der er lidt flere håndører at arbejde med som professionel fodboldklub.
Men for et par uger siden måtte klubledelsen erkende, at drømmen om en plads i en landsdækkende række ikke kunne indfries. Pengekassen var mere end tom, spillerne havde ikke fået løn i tre måneder, og den syv år gamle fusionsklub havde oparbejdet en milliongæld i euro uden udsigt til at kunne afvikle gælden.
Det kunne være en trist, enkeltstående historie om en klub, hvor ambitioner ikke stod mål med økonomien og derfor måtte trække stikket. Men sådan er det langt fra i Regionalliga West, der er en af fem regionalt opdelte rækker på fjerdebedste niveau i Tyskland.
Kæmpe kaos i Regionalligaen
I stort set samme åndedrag som 1. FC Dürens betalingsstandsning måtte Türkspor Dortmund erkende, at deres pengekasse var så tom, at de trak holdet fra de resterende kampe i denne sæson. Og også hos en traditionsklub som KFC Uerdingen må maskotten Grotifant erkende, at dens tid med at heppe på sine helte endnu en gang ser ud til at hænge i en tynd tråd.
Også andre steder i republikken har klubber været i alvorlige problemer. Nedrykkerne VfB Lübeck i Regionalliga Nord manglede omkring årsskiftet akut en million euro for at overleve, og i den nordøstlige regionalliga har VSG Altglienicke også været i alvorlig fare for ikke at kunne gennemføre sæsonen. Begge klubber reddede sig dog i det allersidste øjeblik og er i stand til at spille sæsonen færdig.
Desuden har Hamborg-klubben Teutonia Ottensen meddelt, at man trods sportslig kvalifikation til den kommende sæson vil trække sit mandskab fra regionalligaen.
Og selv i en så stor klub som MSV Duisburg, der som skrevet topper Regionalliga West, har man måttet sande, at en nedrykning til de regionale rækker har været en barsk økonomisk omgang.
Selv om man har masser af tradition og opbakning, så har det knebet med finanserne, og klubben måtte kort før jul gå tiggergang hos byen og sponsorer for at have likviditet nok til at klare sig gennem sæsonen. Og det til trods for, at man med over 16.000 tilskuere i gennemsnit til hver hjemmekamp henter gode indtægter på kampdagene.
Et generelt problem
Men hvorfor er det så svært at få indtægter og udgifter til at nå sammen på det fjerdebedste niveau i Tyskland?
Svarene er mange, og alligevel ganske ens for klubbernes vedkommende.
Der er for få indtægter og for mange udgifter. Tv-penge er der ingen af, sponsorer er der for få af, og dem der lægger penge i klubberne lægger for lidt til at kunne leve op til de sportslige ambitioner. Og så er det frygteligt svært at tage skridtet op fra Regionalliga til 3. Bundesliga. De 90 regionalliga-klubber kæmper om fire oprykningspladser, og selv som vindere af rækken kan man i tre af regionalligaerne ikke være sikre på at rykke op.
Det er kun vinderne af Regionalliga West og Südwest, der er sikre på en direkte oprykning, og det skyldes at de to områder har flest indbyggere og dermed også flest klubber. Den tredje direkte oprykker går på skift mellem regionalligaerne i Bayern, Nordost og Nord, og i denne sæson er det Bayern-mestrene, der kan glæde sig over oprykningen. Til gengæld skal mestrene i Nord og Nordost ud i to playoff-kampe om den sidste oprykning.
For 1. FC Dürens tilfælde er sportschef Adam Matusszczyk, der har en fortid som Köln-spiller, overrasket over, at det kom så vidt, at klubben måtte fritstille alle spillere. Allerede op til denne sæson skulle han arbejde med et reduceret budget, og ifølge en artikel på Transfermarkt.de havde han ikke engang opbrugt det budget.
En anden årsag til de mange problemer i den fjerdebedste række er de deltagende hold. Specielt i Regionalliga West er der stor forskel på de deltagende hold. Der er store klubber som MSV Duisburg og Rot-Weiss Oberhausen i rækken, men der er også fem klubber fra højereliggende rækker, der har deres reservehold i rækken. Og så er der klubber som Eintracht Hohkeppel, SV Rödinghausen og SC Wiedenbrück, som kommer fra så små byer, at det kræver den meget store lup for at finde på et kort over Nordrhein-Westfalen, som stort set er det geografiske område for Regionalliga West.
Samtidig er der ganske store krav til stadioner i den fjerdebedste række, og det er også med til at presse klubberne økonomisk, der for nogles vedkommende kommer fra baner, hvor en snor tre meter fra sidelinjen er adskillelsen mellem spillere og tilskuere. Alle fem ligaer kræver i denne sæson, at der er stadionlys, og i flere af ligaerne er der også krav om en mindstekapacitet i det samlede tilskuertal og for antallet af pladser til udeholdets tilhængere.
Uerdingen – i nyt frit fald
I KFC Uerdingen er man som skrevet vant til økonomisk kritiske tider. Det er langt fra første gang, klubben har været i problemer i de senere år. Gennem årene har klubben været helt nede at vende i den sjettebedste række, inden man med den russiske investor Mikhail Ponomarev havde succes med at kravle op gennem rækkerne med en plads i 3. Liga som det bedste.
Men da opstod ballade omkring Ponomarevs engagement, og han forsvandt med penge og efterlod en god gæld i klubben, var det tilbage i Regionalligaen, hvor man også har kæmpet med økonomien.
Efter betalingsstandsningen har Uerdingen fået trukket ni point, og det betyder, at man nu ligger sidst i rækken med syv point op til redning med kun syv runder tilbage. Selv om den nuværende investor Mehmet Eser har lagt 600.000 euro i klubben og vil holde hånden under klubben i tilfælde af en nedrykning, så er der tvivl om, hvorvidt Uerdingen er i stand til at overleve endnu en betalingsstandsning og mulig konkurs.
I første omgang viser klubledelsen dog masser af optimisme, og ifølge Kicker har man en tro på, at man trods den svære situation vil være i stand til at redde sig fra nedrykning.
Fra flere sider er der peget på mulige løsninger for at finde frem til, hvad man kan gøre for at lette de økonomiske trængsler for regionalliga-klubberne. I Regionalliga Nordost har stærke kræfter arbejdet for at skabe et mere retfærdigt oprykningssystem, så det ikke kun er hvert tredje år, at en klub kan rykke direkte op.
Andre har talt om en opdeling af 3. Liga i en Nord- og en Sydafdeling for at lette oprykningen til det tredjebedste niveau. Men endnu er de vise sten ikke blevet fundet, og dermed er der stadig en risiko for, at for store ambitioner og for lille økonomi kan knække nakken på nogle af de klubber, der ligger i grænselandet mellem seriøse amatører og benhård professionalisme.
- Optakt til Bundes Manager runde 7 – Endnu en runde uden KaneOptakt til Bundes Manager runde 7 – Leverkusen har et godt program og en dobbeltrunde lige rundt om hjørnet. Det er værd at overveje die Werkself
- Optakt til runde 22 i 2. Bundesliga – Schalkes fald fra tinderneOptakt til runde 22 i 2. Bundesliga – Schalkes er trods scoringer fra Dzeko gået i stå, og Darmstadt er nyt tophold i verdens bedste næstbedste liga
- Optakt til runde 6 i Bundes Manager – ohne Kane gehts auchOptakt til runde 6 i Bundes Manager – ohne Kane gehts auch. Harry Kane er tvivlsom grundet sygdom, så nu satses der i stedet på en Stuttgart-stamme
- Optakt til 2. Bundesliga runde 21 – nye danskere til ligaen!Bochum gjorde det slemme ved topholdet Schalke. Hannover vandt i Magdeburg, og Elversberg stoppede K´lauterns march mod oprykningspladserne og… Read More
- Optakt til Bundes Manager runde 5 – Nico og JacksonOptakt til Bundes Manager runde 5 – Nico og Jackson. Denne gang kigges der mod Dortmund og så lidt overraskende St. Pauli i jagten på point.









