bulibold.dk: Alt om tysk fodbold - Bundesliga, podcast, Tysklands landshold, fodboldrejser og billetter
Home > 2. Bundesliga > Elversberg > SV Elversberg – 2. Bundesligaens hobitter

SV Elversberg – 2. Bundesligaens hobitter

Elversberg, mindre rækker, tysk fodbold, tribune

Efter sin kun 50. kamp i 2. Bundesligaen nogensinde indtager SV Elversberg førstepladsen i ligaen. Vi kigger nærmere på, hvordan klubben, der er hjemmehørende i Spiesen-Elversberg med et indbyggertal på knap 13.000, foreløbig kan give traditionsklubber som HSV, Kaiserslautern og Schalke 04 baghjul.

Man skal helt ned i Saarland tæt på grænsen til Frankrig for at finde Spiesen-Elversberg, hvor SV Elversberg hører hjemme. Men man kunne sagtens forledes til at tro, at det ligger i ”The Shire” i ”Middle-earth”.
Præcist som det var tilfældet med Tolkiens hobbitter har spillerne fra Elversberg begivet sig ud i den farlige verden, selv om modstanderne ikke er orker, drager eller trolde, som det var tilfældet i Tolkiens univers, men i stedet Røde Djævle, Gamle Damer eller endda mænd iført røde bukser.

Da SV Elversberg i forrige sæson stillede op til klubbens første 2. Bundesligakamp nogensinde på udebane mod Hannover, var modsætningerne da også til at få øje på.

Hannover 96 har dobbelt så mange medlemmer som Elversberg har indbyggere. Hvis man ganger Elversbergs indbyggertal med fire, så kan det ikke engang fylde Hannovers stadion, og Hannover har ti bydele, hvor der bor flere mennesker end i Elversberg, og sådan kunne man blive ved. På banen spillede man dog 11 mod 11, og her imponerede oprykkerne ved at spille 2-2, og de har stort set imponeret lige siden.

SV Elversbergs historie

I 1907 blev FC Germania Elversberg grundlagt, men den holdt kun syv år, da den blev opløst ved starten af 1. Verdenskrig. Efter krigen genopstod den under navnet Sportvereinigung VFB Elversberg. Det navn stod indtil 1952, hvor tre klubber samlede sig under det nuværende navn. 

I hele klubbens historie har den primært spillet i Regional- eller i Oberligaen, hvilket svarer til Tyskland 4. eller 5. bedste liga, men da DFB i 2007 indførte den landsdækkende 3. Liga, satte klubben sig det mål at rykke derop.

Det lykkedes dog ikke i første omgang, og det betød, at Elversberg nu i stedet skulle spille i den ligeledes nye liga Regionalliga West. I 2012/13-sæsonen lykkedes det endelig at rykke op i 3. Liga. Elversberg blev nummer to i ligaen og rykkede op efter samlet at have slået 1860 München II over to kampe. Det blev til gengæld en kort fornøjelse. Efter en 18. plads måtte klubben gå den tunge gang ned i Regionalligaen igen.

Ursapfams indtog

I mellemtiden havde klubben på opfordring fra DFB dannet en bestyrelse. Formand for bestyrelsen blev Frank Holzer. Han havde tidligere spillet for bl.a. Saarbrücken og Braunschweig, men måtte som 28-årig opgive karrieren pga. en knæskade. I stedet købte han sig ind i medicinfabrikken Ursapharm, som han gjorde til en stor succes. Holzer tog sin søn Dominik samt Rolf Sneider med i Elversbergs bestyrelse. Begge er direktører i Ursapharm, og trioen har den dag i dag stadig sidste ord i klubben.

Før 13/14-sæsonen forsøgte Frank Holzer at opnå succes ved at smide en masse penge ind i foretagendet, på samme måde som Hoffenheim og senest RB Leipzig har gjort det. Den strategi gik man dog væk fra allerede året efter, da Holzer indså, at klubben derved ville blive for afhængig af ham.

Det kom dog alligevel til at gå rigtig stærkt. I efteråret 2018 blev den nuværende træner Horst Steffen ansat til at føre klubben op i 3. Liga. Det lykkedes 21/22-sæsonen, og det var vel og mærke med spillere, som Steffen enten fik på fri transfer eller for småpenge. 

Glæden blev igen kort, da SV Elversberg blot fik en enkelt sæson i 3. Liga, men denne gang fordi klubben vandt den. SV Elversberg skulle nu for første gang i klubbens historie spille i 2. Bundesliga.

Elversberg succes er altså ikke kommet via manden med papkassen fuld af penge, men i stedet ved at være dygtige til at drive en fodboldforretning. Ursapharm er således klubbens trøjesponsor og er en del af stadionnavnet, der fra 2014 har heddet Ursapham-Arena an der Kaiserlinde. I oprykningssæsonen brugte klubben ikke over 1 mio. Euro på transfers. Til sammenligning brugte Hoffenheim 20 mio, og RB Leipzig 23 mio. i deres tilsvarende sæsoner efter oprykningen til 2. Bundesliga.

Man passer stadig på pengene i Elversberg. F.eks. er topscorer Fisnik Asllani lejet hos Hoffenheim, hvor han ikke havde udsigt til fast spilletid, mens midtbaneprofilerne Lukas Petkov og Luca Schnellbacher er hentet hos hhv. Augsburg for 350.000 Euro og Preußen Münster på en fri transfer.

Når succes giver kaos

”Es fehlt alles,” udtalte borgmester Bernd Huf, da oprykningen for halvandet år siden var en realitet. Med det mente han byens og klubbens infrastruktur. Der er ingen banegård i Elversberg, og byen har blot to tilslutninger til det ellers godt udbyggede tyske motorvejsnet. 

Klubbens stadion var heller ikke i den stand, der kræves, når det skal bruges til Bundesligafodbold. Her måtte Frank Holzer dog selv til lommerne. Ursapharm-Arena an der Kaiserlinde er således i gang med at blive moderniseret og udbygget, så der i 2025 kan klemmes 15.000 tilskuere ind mod de nuværende små 10.000 og det vel og mærke uden offentlige tilskud.

Fredag den 20. december oplever byen endnu et trafikkaos, når SV Elversberg tager imod Schalke 04 og de mange medrejsende gæstefans, men den gør det som ”Tabellenführer.” Og så kan man jo ku tænke på, hvordan det bliver, hvis de fastholder den position og i næste sæson skal spille i landets fineste række.

You may also like
HSV, optakt, 2. Bundesliga
Optakt til runde 18 i 2. Bundesliga: Et topholds forbandelse
Schalke 04
Optakt til 16. runde i 2. Bundesliga: Underholdning haves, stabilitet søges
Bruno Labbadia, Hertha BSC
Optakt til 15. runde i 2. Bundesliga: To Labbadia or not?
Optakt, Schalke
Optakt til runde 14 i 2. Bundesliga: Farvel til Steffen Baumgart – Ak og ve, HSV