bulibold.dk: Alt om tysk fodbold - Bundesliga, podcast, Tysklands landshold, fodboldrejser og billetter
Home > Managerspil > Optakt til Bundes Manager runde 10: Stabilitet er vejen frem

Optakt til Bundes Manager runde 10: Stabilitet er vejen frem

Managerhold, Bundesliga

Så løb jeg ind i endnu en runde på det jævne. Både Kane og Burkardt startede ude, og Frankfurt kom ikke ud over 1-1 mod ellers så håbløse Heidenheim. Det betød en tilbagegang på 18 pladser, og dermed er ”Die Bulibold-Elf” lige knap at finde i top-300.

Mine overvejelser til Bundes Manager runde 10

Det gør naturligvis ondt, når Harry Kane kun har skaffet godt 120.000 i de seneste to kampe. Især når man tænker på de spillere, man ikke kan finde råd til med Kanes pris in mente. Jeg holder dog fast i englænderen, selvom der er gode alternativer til runde 10 (Guirassy, Schick eller måske Tabakovic). Jeg beholder ligeledes Burkardt. Det sker tit, at spillere går målamok mod deres tidligere klubber, og mon ikke han får lov til at starte inde mod Mainz, selvom han spillede fuld tid i Champions League  kampen mod Napoli tirsdag aften. Mine to Dortmund spillere bliver ligeledes på holdet. Anton og Ryerson fik fuld spilletid i kampen mod City, så jeg satser på, at Anselmino og Couto bliver Kovacs foretrukne, når de ude møder HSV.

Mine udskiftninger

Midtbane

F. Chaibi (3,6 mio.) Frankfurt ud – L. Karl (2,6 mio.) Bayern ind
Fares Chaibi tog sig til baglåret og blev derefter udskiftet, da Frankfurt spillede 0-0 i Napoli. I stedet for at risikere minus 5.000 går jeg med Bayerns unge komet. Lennart Karl kom slet ikke på banen, da Bayern München slog PSG, da det i anden halvleg handlede om at forsvare sejren hjem. Jeg tror på mindst et indhop af en vis varighed, når Bayern skal en tur til Stadion An der Alten Försterei, hvor Union Berlin tager i mod. 

Mit anførervalg til Bundes Manager runde 10

Vincent Kompany er nødt til at holde Harry Kane varm og på trods af, at englænderen er gået målløs fra banen tre kampe i træk, så skal han nok slå til igen. Kane beholder bindet.

Foto: holdet.dk

You may also like
Bundesligamanager, holdet.dk, Golden Boy 2022, Bundes Manager
Optakt til Bundes Manager runde 13: Ni nederlag i træk? Kom så Pauli!
Bundes Manager runde 12
Optakt til Bundes Manager runde 12 – Anfører Luis Diaz
Bundesligamanager
Optakt til Bundes Manager runde 11 – forsvaret justeres
Bundesligamanager, talenter
Optakt til Bundes Manager runde 9 – Vilde tyre