En god europæisk slutspurt har muliggjort, at Bundesligaen i næste sæson kan sende seks hold i Champions League. Det kræver dog, at alt flasker sig i de kommende uger.
Det var vigtige sejre, som Bayern München og Freiburg sikrede sig i sidste uge. Ikke kun fordi det betød, at begge mandskaber nu står over for nogle spændende semifinaler i Champions League og Europa League, men fordi det var mod spanske hold, at de leverede. Bayern München ved at besejre Real Madrid i to kampe, mens Freiburg slog Celta Vigo ved begge lejligheder.
Dermed blev afstanden til netop Spanien og La Liga på Uefas koefficientliste mindsket ganske betragteligt. England kan ikke indhentes og har allerede sikret sig en ekstra plads i næste års Champions League, men det er nu helt tæt mellem Spanien og Tyskland, i forhold til hvilket af de to lande, der tager den sidste plads.
Spanien er for nuværende noteret for 21.406 point, mens Tyskland følger lige efter med 21.214.
Begge hold har fortsat to hold tilbage i Europa, men da Tyskland kun havde syv hold, da sæsonen gik i gang modsat Spaniens otte, tæller de tyske sejre en smule mere end de spanske i regnskabet.
Halvdelen af Bundesligaen kan ende i Europa
For at der skal komme seks hold i Champions League i næste sæson kræver det, at Freiburg vinder Europa League. De skal desuden slutte uden for top 5 i Bundesligaen, mens Tyskland skal overhale Spanien i det indbyrdes regnskab.
Slutter Freiburg uden for top 8 (aktuelt nummer 7) kan det endda ende med hele ni tyske hold i Europa. Det kan det, fordi vinderen af DFB Pokal (Bayern, Freiburg, Leverkusen eller Stuttgart) alle vil have sikret sig en plads i Europa gennem ligaen eller i Freiburgs tilfælde via Europa League.
Går alt op i en højere enhed, vil de europæiske plader ud fra nuværende stilling, fordele sig sådan her:
Champions League: Bayern, Dortmund, RB Leipzig, VfB Stuttgart, TSG Hoffenheim (grundet ekstra CL-plads), Freiburg (vinder af Europa League)
Europa League: Bayern Leverkusen og Eintracht Frankfurt
Conference League: Augsburg
- Bundesligaen sætter igen ny tilskuerrekordBundesligaen sætter igen tilskuerrekord. I alt var der 21.404.258 fans på stadion til kampene i 1. og 2. Bundesliga i sæsonen 2025/26
- Spilletidspunkter for runde 1-4 i Bundesligaen fastlagtDFL har fastlagt spilletidspunkter for runde 1 – 4 i 1. Bundesligaen, ligesom der er kommet kamptidspunkter frem til 6. runde i 2. Bundesliga.
- Optakt til VM Manager semifinaler – Three Lions og otte kokkemændVM Manager semifinaler – Three Lions og otte kokkemænd. Det er semifinale tid, og nu lægges alle æggen i to kurve. Frankrigs og Englands
- Optakt til VM-Manager kvartfinaler: Dyre englændereOptakt til VM-Manager kvartfinaler: Der er kun otte lande tilbage, så det gælder om at holde tungen lige i munden, når de sidste fiduser skal findes
- Optakt til VM-Manager 1/8-finaler: En heldig håndOptakt til VM-Manager 1/8-finaler: En heldig hånd: Frankrig og Argentina ligner umiddelbart to gode hold at satse på denne gang









