Det er svært at stille et hold fra runde til runde, hvor man ikke bruger mange penge. Når ens satsninger så ikke rigtig slår til, som det var tilfældet med Kiel, så rykker man ikke alverden i stillingen.
Mine overvejelser forud for runde 7
Det eneste hold, der i min optik har et fornuftigt program i de næste tre runder, er RB Leipzig, der står over for en kamp i Augsburg efterfulgt af hjemmekampe mod Heidenheim og Mainz, så dem satser jeg på. Så er det svært at udelade Frankfurts Ekitike, der står som midtbanespiller, men de facto er Frankfurts spidsangriber og som samtidig har straffesparket.
Mine udskiftninger
Forsvar
R: Bensebaini (3,6 mio.) Dortmund ud – D. Svensson (2,5 mio.) Dortmund ind
Desværre pådrog Bensebaini sig en skade og er yderst tvivlsom til lokalopgøret mod Bochum. Derfor køber jeg den tidligere FC Nordsjælland-spiller, som kun koster 2,5 mio.
D. Javorcek (2,1 mio.) Kiel ud – N. Stark (2,5 mio.) Werder Bremen ind
Mit gamble med Kiel blev en delvis fuser, da de ikke kunne slå Bochum. Nu skal de til Frankfurt, og så må de ud. Niklas Starks Werder Bremen har en noget mere spiselig kamp hjemme mod Hoffenheim, og så er han billig.
P. Mwene (3,3 mio.) Mainz ud – C. Lukeba (3,6 mio.) Leipzig ind
Mwene er tvivlsom for Mainz, og så vil jeg hellere satse på Leipzigs franske forsvarsspiller.
F. Porats (2,7 mio.) Kiel ud – D. Raum (5 mio.) Leipzig ind
Dette skifte har krævet et systemskifte fra 3-4-3 til 4-3-3. Jeg vil bare gerne have Leipzigs ”Flügelflitzer”, der har gode muligheder for at score point både på defensiven, men bestemt også på sine offensive kvaliteter. Raum har scoret et mål og lavet to assist i forårets første seks kampe.
Midtbane
P. Nebel (4,7 mio.) Mainz ud – Z. Simons (6,7 mio.) Leipzig ind
Jeg havde egentlig satset på at beholde Nebel i længere tid, men må bare have Leipzigs hollandske troldmand.
S. Skrzybski (3,7 mio.) Kiel ud – H. Ekitike (8,1 mio.) Frankfurt ind
Skrzybski skulle væk, og så må jeg bare have Ekitike, der bliver købt til at bære armbåndet, når Frankfurt møder Kiel hjemme.
Angreb
H. Kane (15,4 mio.) Bayern ud – A. Ilic (2.7 mio) Union ind
Femten millioner er for meget at have stående på én spiller, der skal møde Leverkusen, Frankfurt og Stuttgart i de næste tre kampe. Når jeg i stedet køber Unions Ilic, der både scorede og assisterede senest, så har det givet mig råd til at købe både Simons og Ekitike.
P. Harres (3 mio.) Kiel ud – B. Sesko (7,6 mio.) Leipzig ind
Harres skuffede i den grad i hjemmekampen mod Bochum, hvor han var totalt usynlig. Nå, han skulle alligevel ud, og så er det svært ikke at vælge Leipzigs slovener, der scorede og assisterede i Leipzigs 2-0 sejr over St. Pauli senest, hvilket bragte totalen for foråret op på tre mål og en assist.
Mit anførervalg til runde 7
Som nævnt så er Ekitike købte ind med henblik på at bære bindet, så det gør han naturligvis.
- Optakt til VM-Manager 1/8-finaler: En heldig håndOptakt til VM-Manager 1/8-finaler: En heldig hånd: Frankrig og Argentina ligner umiddelbart to gode hold at satse på denne gang
- Kampprogrammet for Bundesligaen 2026/27 offentliggjortKampprogrammet for Bundesligaen 2026/27 offentliggjort: Revierderby, Bayern mod Dortmund og Elversbergs debut. Se alle datoerne her
- Analyse: Tysk tristesse efter endnu en VM-fiaskoTyskland røg tidligt ud af en VM-slutrunde. Igen. Hvorfor gik det galt, hvor stor er krisen, og hvad arbejdes der med i kulissen for at få Tyskland tilbage?
- Optakt til VM-Manager 1/16-finaler: Messi og ArgentinaOptakt til VM-Manager 1/16-finaler: Argentina ser ud til at have en overkommelig vej i semifinalerne, så nu satses der på Lionel Messi og holdkammeraterne
- Optakt til VM-Manager runde 3: Spares stjernerne?Optakt til VM-Manager runde 3: Spares stjernerne? Det store spørgsmål før trejde runde. Hvem af de store stjerner spares?








