bulibold.dk: Alt om tysk fodbold - Bundesliga, podcast, Tysklands landshold, fodboldrejser og billetter
Home > 1. Bundesliga > Optakt til Bundes Manager runde 5 – Er der råd til Olise?

Optakt til Bundes Manager runde 5 – Er der råd til Olise?

Managerhold, Bundesliga

Efter en meget lang landskampspause, hvor man vel må konstatere, at Jürgen Klopp har et stort arbejde foran sig. I hvert fald hvis ”Die Mannschaft” igen skal spille med om titlerne.
Et andet hold, der kæmper lidt med det er mit Bundes Manager hold, selv om ”Die Bulibold-Elf” igen gik frem. Denne gang var fremgangen dog beskedne 65 pladser. Det er dog stadig godt nok til en placering tæt på de 700 bedste. 

Mine udskiftninger til Bundes Manager runde 5

Målmand

Jeg holder fast ved Marvin Schwäbe (3,2 mio.), der kan se frem til en hjemmekamp mod Gladbach, der ikke slår mange buler i nogens hatte. Skulle jeg ud og investere i en målmand, så ville jeg nok købe Hoffenheims Oliver Baumann (4,6 mio.). Ham kan man godt beholde hen over de næste seks runder.

Forsvar

Til mit forsvar kigger jeg netop mod Hoffenheim, hvor man kan få Koki Machida (2 mio) billigt. Den japanske landsholdsspiller er ved at spille sig i form efter den korsbåndsskade, der bl.a. holdt ham ude af VM-turneringen. Han ligner en sikker starter – især efter at klubkammeraten Albian Haidari blev skadet under landskampen mod Irland. I den dyrere ende er Stuttgart duoen Maximilian Mittelstädt (4,7 mio.) og Josha Vagnoman (3,9 mio.) særdeles interessante. Begge har et godt program forude. Mittelstädt har ovenikøbet straffesparket for VfB.

Midtbane

På midtbanen skifter jeg to spillere ind. Dortmunds Ethan Nwaneri (3.2 mio.) ser ud til at erstatte Konstantinos Karetsas (3,2 mio.) på pladsen som højre wing hos BVB. Fordelen her er, at man kan se startopstillingen, da BVB spiller rundens første kamp hjemme mod Werder.  Da jeg skal bruge midler i mit angreb, er jeg nødt til at skifte Joshua Kimmich (5,4 mio.) med en tidligere og måske kommende Bayern spiller. Maurice Krattenmacher (3,1 mio.), der er skiftet fra Säbener Straße til Elversberg, har scoret tre mål i fire kampe for oprykkerne og det endda uden at starte inde.

Mon ikke han med de mange mål presser sig på til startopstillingen hos Vincent Wagner? Bayern har i hvert fald sikret sig, at Krattenmacher er solgt med en tilbagekøbsklausul, hvilket borger for en vis kvalitet hos den 21-årige midtbanemand.

Andre midtbanespillere, der kunne friste, er kölnerne Mickey Moore (3 mio.), Said El Mala (5,7 mio.) og Marius Bülter (3,6 mio.). Hoffenheims duoen Adam Hlozek (3,9 mio.) og Bambase Conte (3,1 mio.) er også værd at overveje, om end de slås lidt med Andrej Kramaric (6,5 mio.) og Fishnik Asllani (5 mio.) om pladserne i offensiven hos ”Die Kraichgauer”.
Endelig er Michael Olise (10,1 mio.) vel Bundesligaens bedste spiller pt. Han er dælme bare svær at få råd til.

Angreb

Med kun to pladser i mit angreb skal jeg vælge spillerne med omhu. Harry Kane (14,7 mio.) er urørlig på den ene plads. Og det kan købet af hans angrebsmakker også vise sig at blive. Her får englænderen nemlig selskab af ligaens næstbedste 9’er i form af Dortmunds Serhou Guirassy (8,7 mio.) BVB står foran tre fine kampe, inden turen går til München i runde 8. Så der kan man jo passende erstatte ham med Olise, hvis man da kan finde midlerne til det.

Mit anførervalg til Bundes Manager runde 5

Det ser ud til, at Harry Kane er ved at få banket den rust ud af benene, der havde samlet sig ovenpå et hårdt VM. Kane er således topscorer i Nations League, hvilket han satte en fed streg under med to mål i den seneste kamp mod Tjekkiet.

Foto: holdet.dk

You may also like
Bundes Manager efterår 2026
Optakt Bundes Manager runde 4: Hop, hop Hoffe
Bundes manager, holdet.dk, Bulibold, forår 2024
Optakt til Bundes Manager runde 3 – mens vi venter på Bayern
Bundes Manager efterår 2026
Optakt til Bundes Manager runde 2 – Mere Bayern….
Bundes Manager efterår 2026
Optakt til Bundes Manager efterår 2026 runde 1

Leave a Reply