Så er vi nået til sidste runde i efterårets spil. Bulibolds-Elf har klaret sig fint, men jeg satser på mindst lige at komme om på side et i stillingen. Forrige runde var faktisk ganske fornuftig, men jeg forventede mere af Tim Kleindienst, især efter at han scorede i kampens første minut, men Gladbach leverede jo stadig ganske fint. Det samme kan man sige om Werders indsats ude mod St. Pauli.
Mine overvejelser
Dem har jeg dælme haft mange af. Jeg er således langt fra sikker på, at det er fornuftigt at beholde alle mine Gladbach-spillere til udekampen i Hoffenheim. Skulle jeg have købt ind på Bochum eller Augsburg, og hvad med Harry Kane, der måske starter for Bayern München i deres kamp mod RB Leipzig? Jeg har dog valgt at gå konservativt til værks og skifter kun én spiller til den sidste runde.
Mine udskiftninger til Bundes Manager runde 15
Angreb
E. Demirovic (6.8 mio.) Stuttgart ud – N. Woltemade (3,8 mio.) Stuttgart ind
Selvom han har udviklet sig til en utrolig vigtig spiller for Stuttgarts offensiv, så er det udbytte, man har brug for i det her spil simpelthen for lavt. Det kan man ikke sige om klubkammeraten Woltemade. Han brænder banen af i øjeblikket og står noteret for tre mål og en assist i sine seneste to indsatser.Mit
Anførervalg til Bundes Manager runde 15
Jeg giver bindet til Florian Wirtz. Han har ligeledes scoret i de seneste to kampe og kom på tavlen i begge Bayer Leverkusens kampe mod Freiburg sidste år i mesterskabssæsonen.

- Sæsonoptakt: RB Leipzig – Ny træner, samme problemer?
Sæsonoptakt: RB Leipzig – Demichelis gør Bundesligacomeback. Der er dømt slingrekurs hos Leipig, der har solgt Diomande til Real Madrid. Glipper de igen CL? - Sæsonoptakt: Hamburger SV: Mageløse Merlin og en dansk kreatør
Sæsonoptakt: Hamburger SV: Mageløse Merlin og en dansk kreatør. Albert Grønbæk kan få en vigtig rolle, skal HSV igen blive oppe - Sæsonoptakt: SV Elversberg – I kejserens seng
Sæsonoptakt: SV Elversberg – I kejserens seng. Den lille landsbyklub er for første gang i Bundesligaen, men kan de også blive oppe? - Sæsonoptakt: Eintracht Frankfurt – Gå altid tilbage til en Hütter
Sæsonoptakt: Eintracht Frankfurt – Gå altid tilbage til en Hütter. Adi Hütter er tilbage i Frankfurt, men han står over for velkendte problemer - Sæsonoptakt – VfB Stuttgart: Bayernjäger?
Sæsonoptakt – VfB Stuttgart: Bayernjäger? Stuttgart har holdt på stammen og ovenikøbet forstærket sig, så er de ligefrme førsteudfordrer til naboerne fra syd?




