Så er vi nået til sidste runde i efterårets spil. Bulibolds-Elf har klaret sig fint, men jeg satser på mindst lige at komme om på side et i stillingen. Forrige runde var faktisk ganske fornuftig, men jeg forventede mere af Tim Kleindienst, især efter at han scorede i kampens første minut, men Gladbach leverede jo stadig ganske fint. Det samme kan man sige om Werders indsats ude mod St. Pauli.
Mine overvejelser
Dem har jeg dælme haft mange af. Jeg er således langt fra sikker på, at det er fornuftigt at beholde alle mine Gladbach-spillere til udekampen i Hoffenheim. Skulle jeg have købt ind på Bochum eller Augsburg, og hvad med Harry Kane, der måske starter for Bayern München i deres kamp mod RB Leipzig? Jeg har dog valgt at gå konservativt til værks og skifter kun én spiller til den sidste runde.
Mine udskiftninger til Bundes Manager runde 15
Angreb
E. Demirovic (6.8 mio.) Stuttgart ud – N. Woltemade (3,8 mio.) Stuttgart ind
Selvom han har udviklet sig til en utrolig vigtig spiller for Stuttgarts offensiv, så er det udbytte, man har brug for i det her spil simpelthen for lavt. Det kan man ikke sige om klubkammeraten Woltemade. Han brænder banen af i øjeblikket og står noteret for tre mål og en assist i sine seneste to indsatser.Mit
Anførervalg til Bundes Manager runde 15
Jeg giver bindet til Florian Wirtz. Han har ligeledes scoret i de seneste to kampe og kom på tavlen i begge Bayer Leverkusens kampe mod Freiburg sidste år i mesterskabssæsonen.

- Optakt til Bundes Manager runde 14: Transfergebyr
Optakt til Bundes Manager runde 14: Transfergebyr. Der skal tænkes kreativt forud for de sidste to runder i efterårets Managerspil - Optakt til 16. runde i 2. Bundesliga: Schalke fortsætter formen
Optakt til 16. runde i 2. Bundesliga: Schalke buldrer videre. De kongeblå er efterhånden ved at slå et hul ned til forfølgerne i 2. Bundesliga - Optakt til runde 15 i 2. Bundesliga: Fanprotester og Frankenderby
Schalke vandt topkampen mod Paderborn og overtog førstepladsen. Hertha og Bochum er stadig i bedring, og så viste racismen igen sit… Read More - Optakt til Bundes Manager runde 13: Ni nederlag i træk? Kom så Pauli!
Jeg ændrede mit hold i forhold til sidste uges artikel, da jeg fandt ud af, at Leipzigs Ouedrago var skadet. Ind… Read More - Analyse: Hvem eller hvad kan stoppe Bayern München?
Bayern München har lignet et uovervindeligt hold. I sidste uges Champions League-opgør satte Arsenal Football Club dog en stopper for de… Read More




