To hold i hver sin ende af tabellen men med det samme problem. Formnedgang. Hvem får mest ud af opgøret i Berlin?
Kampfakta:
Spillested: Olympiastadion, Berlin
Dommer: Stieler
Kampstart: Søndag 15:30
På tv: Eurosport 2
Holdnyt:
Hertha:
Det begynder efterhånden at ligne en gentagelse af sidste sæson for Hertha. Ved den lejlighed smed de en Champions League plads over styr i sæsonens afslutning, og nu er de så i færd med at smide en Europa League plads væk.
Tre nederlag i træk har gjort, at de er røget ned som nummer seks, hvor de efterhånden er presset af flere hold bagfra.
Derfor er kravet til Dardai og hans spillere, at det bliver til tre point hjemme mod Augsburg. Berlinerne tabte godt nok sidste gang på hjemmebane mod Hoffenheim, men ellers er det på Olympiastadion, at de henter stort set alle deres point.
Ibisevic og Mittelstädt er tilbage efter karantæner, hvor førstnævnte selvfølgelig glider direkte ind i startopstillingen. Dardai må til gengæld fortsat se bort fra Weiser, Duda, Lustenberger, Maier, Kurt og Schieber.
Augsburg:
Holdet der ikke kan rykke ned. Augsburg har i flere år flirtet med nedrykningsstregen, men det har sjældent set så alvorligt ud, som det gør nu. Fem kampe i træk uden sejr har set dem rasle ned i tabellen, hvor de nu ligger på Relegationspladsen.
I midtugen tabte de med 3-2 hjemme mod Ingolstadt, hvor det kun var to sene mål der forhindrede en decideret ydmygelse.
Skal de tage noget positivt med fra den kamp, så må det være, at det trods alt lykkedes dem at score hele to gange. Mål har nemlig været det helt store problemer for Baum og hans mænd indtil videre i sæsonen.
Negativt var det til gengæld, at Hinteregger fik en advarsel og derfor har karantæne søndag. Udover østrigeren er Callsen-Bracker, Framberger, Gouweleeuw og Caiuby fortsat ude med skader.
Karantæner:
Hertha: Ingen
Augsburg: Hinteregger
Bud på startopstillinger:
Hertha: Jarstein – Pekarik, S. Langkamp, Brooks, Plattenhardt – Stark, Skjelbred – Esswein, Darida, Kalou – Ibisevic
Augsburg: Hitz – Danso, Kacar, Janker – Verhaegh, Stafylidis – D. Baier – Kohr, Koo – Bobadilla, Finnbogason
Vidste du, at…:
i de seneste syv kampe mellem de to hold er der kun scoret tre gange? Heraf har de to været på straffe.
Dom:
Det kan godt være, at det ikke kører for Hertha, men det gør det så sandelig heller ikke for Augsburg. Hjemme i Berlin bør det derfor blive til sejr til den gamle dame. 2-0.
Læs også: Hertha BSC – kan den gamle dame etablere sig i toppen af tysk fodbold?