bulibold.dk: Alt om tysk fodbold - Bundesliga, podcast, Tysklands landshold, fodboldrejser og billetter
Home > 1. Bundesliga > PODCAST: Fokus på de tyske hold i Champions League

PODCAST: Fokus på de tyske hold i Champions League

Champions League

Vi er efter en meget lang sommerferie endelig tilbage med en podcast om tysk fodbold, og denne gang er der udelukkende fokus på de fire hold, der repræsenterer Tyskland i dette års Champions League. 99 minutters nørderi om Delaneys rolle i Dortmund, Bayerns generationskifte, Nagelsmanns Hoffenheim og meget mere.

Bundesligaen ruller igen, og i weekenden venter der to kæmpe opgør, når de fire Champions League deltagere fra henholdsvis Bayern München, Dortmund, Schalke og Hoffenheim mødes på kryds og tværs. Derfor er denne udseendelse også reserveret til sidste sæsons top 4, men vi lover, at vi i de kommende fem udsendelser over efteråret kommer forbi hele Bundesligaen samt selvfølgelig HSV i 2. Bundesliga.

Giv udsendelsen et lyt og blev blandt andet klogere på Thomas Delaney’s rolle i Dortmund, om Bayern virkelig ikke har nogle svaghedspunkter, om Nagelsmann kan holde fokus i sin sidste sæson i klubben, og om Tedesco og Schalke skal være nervøse efter tre nederlag i træk.

Vært er Benjamin Leander og med som gæster er Arnela Muminovic og Nicolai Lisberg.

 

You may also like
Bundes manager, holdet.dk, Bulibold, forår 2024
Optakt til Bundes Manager runde 18 – skal der satses?
1. FC Kaiserslautern, Relegation, 2. Bundesliga 2022/23
Optakt til 33. runde i 2. Bundesliga – Schalke på første klasse!
Schalke 04, sæsonoptakt
Optakt til 32. runde i 2. Bundesliga. Rykker Schalke op?
Champions League
Tyskland kan få seks hold i Champions League i næste sæson