bulibold.dk: Alt om tysk fodbold - Bundesliga, podcast, Tysklands landshold, fodboldrejser og billetter
Home > 2. Bundesliga > 1. FC Kaiserslautern > Optakt til runde 20 i 2. Bundesliga – Ruhrderby og Rösler
Bochum, Ruhrstadion

Darmstadt og Paderborn formindsker Schalkes forspring i toppen af 2. Bundesliga, men Hannover vandt ligeledes og byder sig nu til, hvis topholdene begynder at ryste for meget på hænderne.
I bunden var Dresden den store vinder, selv om sejren i Magdeburg ikke betød, at klubben kom væk fra 17. pladsen.
Velkommen til optakten til runde 20, der bl.a. byder på det lille Ruhrderby og ”Südwestderby mellem Kaiserslautern og Elversberg.

1. FC Nürnberg – Preußen Münster – fredag kl. 18.30

”Der Club” kunne som ventet ikke stille det store op i udekampen mod Darmstadt, men holdt dog stand en time mod topholdet. Værterne scorede bare to gange i kampens sidste tredjedel og satte dermed alle tre point ind på kontoen. ”Vi var det bedste hold i den første time, men fik desværre ikke scoret,” lød det efter kampen fra Miroslav Klose, der efter et rødt kort i kampen mod Elversberg måtte overvære kampen fra tribunerne.

Münster gav sig selv svære betingelser i udekampen mod Paderborn, da Yassine Bouchama fik rødt kort efter en lille halv times spil. På det tidspunkt førte gæsterne dog 1-0, på det mål Etyenne Amenyido scorede blot to minutter inde i kampen. Paderborn svarede dog igen og sikrede sig sejren med to mål i anden halvleg. Dermed har Münster tabt begge de hidtidige kampe i forårsturneringen, men ligger dog fortsat over stregen.
Bulibolds tip: 1. FC Nürnberg – Preußen Münster 2-2

1. FC Magdeburg – Hannover 96 – fredag kl. 18.30

Efter 13 point i de seneste fem kampe gik den ikke længere for Magdeburg. De tabte hjemme ”Elb-Classico” til Dresden med 1-2. Det startede ellers så godt for 1 FCM, da Mateusz Zukowski bragte klubben foran 1-0 efter 29 minutters spil. Dresden slog bare kontra og tog teten med to scoringer inden pausen. Magdeburg satte sig på kampen efter pausen og var tætte på i overtiden, hvor en mirakelredning af gæsternes keeper forhindrede kampen i at ende remis.

Hannover fik derimod snuden tilbage i sporet, da holdet hjemme slog Düsseldorf 2-1. Daisute Yokota og Benjamin Källmann scorede i starten af hhv. første og anden halvleg. Düsseldorf fik reduceret umiddelbart efter 2-0 målet, men blev ti minutter senere reduceret til ti mand, da målscorer Egouli modtog sit andet gule kort. Dernæst kunne Hannover køre sejren i land uden for meget sved på panden.
Bulibolds tip: 1. FC Magdeburg – Hannover 96 2-2

Holstein Kiel – SpVgg Greuther Fürth – lørdag kl. 13.00

På et selvmål og en scoring af Ivan Nekic kunne Kiel gå til pause foran 2-0 i udekampen i Bielefeld, men da Nekic i det 68. minut modtog sit andet gule kort, satte det for alvor gang i hjemmeholdet, der scorede to gange i kampens sidste tyve minutter. ”Vi kan faktisk være glade for at stå her med et point, da vi pludselig skulle kæmpe en forsvarskamp efter at have været to mål oppe,” lød det fra Kiel-træner Marcel Rapp efter kampen.

Fürth-træner Heiko Vogels oplæg til hjemmekampen mod Braunschweig holdt præcis tre minutter. Her blev Fürths Maximilian Dietz nemlig præsenteret for direkte rødt kort efter en grim stempling af en Braunschweig-spiller. Det lykkedes dog for Fürth at holde nullet i resten af kampen, og det sluttede dermed med et point til hvert hold.
Bulibolds tip: Holstein Kiel – SpVgg Greuther Fürth 2-0

Eintracht Braunschweig – Karlsruher Sport Club – lørdag kl. 13.00

”Vi duer ikke til at spille 11 mod 10. Vi ville meget hellere, at begge hold havde samme antal spillere på banen,” udtalte Heiner Backhaus efter det skuffende 0-0-resultat mod Fürth, hvor Backhaus´ mandskab var i overtal i 90 minutter. I teorien kunne han vel blot have taget en ekstra spiller ud af sit hold, men sådan er der jo så meget.

KSC er kommet godt i gang efter vinterpausen. 2-0-sejren i Münster blev fulgt op med 2-2 hjemme mod Hertha Berlin, og i kampen mod Hertha var KSC længe det bedste hold. Fabian Schleusener og Sebastian Jung kom på tavlen for Karlsruhe. ”Vi er nødt til at se på de sidste uger samlet. Et point ude mod Bochum efter en svær tid, så en sejr i Münster og igen et point her. Det går den rigtige vej,” udtalte KSC træner Christian Eichner på pressemødet efter kampen.
Bulibolds tip: Eintracht Braunschweig – Karlsruher Sport Club 0-2

VfL Bochum – Schalke 04 – lørdag kl. 13.00

Her er der ikke tale om det klassiske ”Revierderby”, men en kamp mellem Bochum og Schalke er altså stadig utrolig vigtig for de to holds fans.
Uwe Röslers VfL var gennem næsten hele udekampen i Elversberg det næstbedste hold, men via en scoring ved Mats Pannewig i første halvleg og heroisk forsvarsarbejde rakte det alligevel til 1-1. Dermed har Bochum åbnet forårssæsonen med to point i to kampe. De må derfor nok belave sig på, at klubben ikke får det store at gøre med oprykningskampen.

Den befinder Schalke sig derimod midt i, da ”Die Knappen” fortsat indtager førstepladsen. Det må dog have givet træner Miron Muslic dybe panderynker, at Schalke blot har hentet to point i de sidste tre kampe. Måske er det derfor, at klubben har hentet den bosniske måltyv Edin Dzeko, der blev tilovers i Fiorentina. Den 39-årige angriber træder dermed i kongesønnen Raul Gonzalez´ fodspor. Sidstnævnte var dog blot 33, år da han skiftede til Schalke. Dzeko bliver 40 år i marts.

Men 39 år er ingen alder, når man blot ved, hvor målet står. I hjemmekampen mod Kaiserslautern blev Dzeko skiftet ind efter 67 minutte. Han skulle kun bruge præcist 20 minutter på at score sit første mål iført kongeblå spilletrøje. Det var en livsvigtig reducering til 1-2, og Schalke undgik med nød og næppe sæsonens andet hjemmebanenederlag, da Kenan Karaman udlignede til 2-2 i kampens sidste minut. Dzeko bliver ikke eneste nye spiller i Schalke truppen, da klubben har hentet den tidligere FC Köln-spiller Dejan Ljubicic til midtbanen. Ljubicic spillede senest for Dinamo Zagreb.
Bulibolds tip: VfL Bochum – Schalke 04 3-2

1. FC Kaiserslautern – SV Elversberg – lørdag kl. 20.30

De røde djævle fra Kaiserslautern var tæt på for alvor at sparke døren ind til oprykningskampen, da holdet var foran 2-0 indtil det 87. minut i udekampen mod Schalke. Ivan Prtajins “Doppelpack” skulle dog vise sig kun at række til et point, da det lykkedes værterne at score to gange i kampens sidste tre minutter. Trods pointtabet var det en tilfreds 1 FCK træner Torsten Lieberknecht, der ved den efterfølgende pressekonference udtalte, at han var stolt af sit mandskab, der ifølge træneren leverede en rigtig god indsats.

Elversberg er ikke startet imponerende efter vinterpausen. De to kampe har blot kastet et point af sig, og det betyder, at Elversberg er gledet fra andenpladsen og ned på fjerdepladsen. Det er dog stadig så tæt i toppen, at de med en sejr sagtens kan komme op over stregen igen. Lukas Petkov stod for de udlignende mål i hjemmekampen mod Bochum.
Bulibolds tip: 1. FC Kaiserslautern – SV Elversberg 3-2

SG Dynamo Dresden – Arminia Bielefeld – søndag kl. 13.30

Det ser endelig ud til, at Thomas Stamms Dresden får det udbytte af kampene, som spillet lover. I udekampen mod Magdeburg præsterede Dresden et flot comeback og vendte 0-1 til 2-1 inden pausen på mål af Kofi Amoako og Thomas Leon Keller. Da der ikke blev scoret i anden halvleg, så kunne Dresden efter anden sejr i træk overhale Fürth i tabellen og ligger nu kun et point bag Bielefeld, Magdeburg, Münster og Düsseldorf, der alle har 20 point.

Dresden stillede op i speciallavede sorte udebanetrøjer for at hylde klubikonet og en af DDRs bedste spillere nogensinde afdøde Hans-Jürgen ”Dixie” Dörner, der ville være blevet 75-år, men døde af kræft i 2022.

Bielefeld var på hælene efter første halvleg i hjemmekampen mod Kiel, der kunne gå til pause foran 2-0. Men et rødt kort til gæsterne og et efterfølgende straffespark, som Joel Grodowski sikkert udnyttede, gav Bielefeld noget at håbe på. Det håb blev belønnet, da Noah-Joel Sarenren Bazees sene scoring betød, at Arminia fik et point ud af anstrengelserne.
Bulibolds tip: SG Dynamo Dresden – Arminia Bielefeld 2-0

Hertha Berlin – Darmstadt 98 – søndag kl. 13.30

Stefan Leitl og hans Hertha mandskab må snart erkende, at vejen til 1. Bundesliga ikke er brolagt med uafgjorte resultater. I udekampen mod KSC spillede berlinerne 2-2, hvilket var fjerde pointdeling i træk. Fabian Reese og Jeremy Dudziak scorede målene for Hertha, der burde have vundet kampen klart, men især Fabian Reese var trods sin scoring den store synder foran KSC´s mål.
Darmstadt kørte en stille og rolig 2-0-sejr hjem, da Nürnberg kom på besøg. Begge mål faldt efter pausen, da først Hiroki Akiyama og siden Luca Marseiller fandt modstanderens net. Med sejren er Darmstadt nu nyt hold på andenpladsen.
Bulibolds tip: Hertha Berlin – Darmstadt 98 3-1

Fortuna Düsseldorf – SC Paderborn 07 – søndag kl. 13.30

Efter blot fire minutter af udekampen i Hannover var Düsseldorf bagud 1-0, og da Hannover gjorde det til 2-0 i starten af anden halvleg, så det svært ud for Fortunaerne. Elias Egouli bagte lidt håb ind i kampen for Düsseldorf, da han reducerede til 2-1 umiddelbart efter, men han slukkede selv det håb, da han røg ud pga. sit andet gule kort ni minutter senere. Egouli var netop i vinterpausen blevet forfremmet fra egen ungdomsafdeling og op i førsteholdstruppen. Efter kampen var Düsseldorf træner langt fra tilfreds med sit holds defensive ageren ved de to Hannover scoringer.

Paderborn kom stærkt igen efter nederlaget i Kiel, da holdet sendte Münster hjem uden point. Gæsterne kom ellers tidligt på 1-0, men indkasserede efter 28 minutter et direkte rødt kort. Steffen Tigges sørgede med sin “Doppelpack” i anden halvleg for, at Paderborn med tre point kunne overtage ligaens tredjeplads.
Bulibolds tip: Fortuna Düsseldorf – SC Paderborn 07 2-2

Topscorerlisten i 2. Bundesliga

K´lauterns Ivan Prtajin og Hannovers Benjamin Källmann deler nu 3. pladsen på topscorerlisten med hver 11 scoringer og puster Isac Lidberg og Younes Ebnoutalib i nakken. Førerduoen har hver scoret 12 mål.

Stillingen i 3. Liga

Det blev en kort fornøjelse for Verl på ligaens førsteplads. Da holdet fra Nordrhein-Westfalen ude tabte 2-1 til Wiesbaden. Det benyttede MSV Duisburg og Energie Cottbus, der begge via hjemmesejre overhalede Verl. Hansa Rostock og RW-Essen, der ligeledes begge vandt ligger nu a-point med Verl på en delt tredjeplads to point efter førerduoen. 

You may also like
Schalke 04, maskot, Comebacks
Optakt til runde 22 i 2. Bundesliga – Schalkes fald fra tinderne
Arminia Bielefeld, rejse, fodboldsrejse
Optakt til 2. Bundesliga runde 21 – nye danskere til ligaen!
21. runde i 2. Bundesliga
2. Bundesligas ældste målscorer –  Edin Džeko slår 46 år gammel rekord
Schalke 04
Optakt til 2. Bundesliga runde 19 – Schalke udbygger føringen