Mit hold kravlede en smule opad i tabellen, bl.a. via den forventede store Frankfurt,sejr over Bochum, men at to af mine fire Frankfurt spillere først kom sent ind i kampen var irriterende. At jeg så havde den forkerte anfører, trods både mål og assist af Marmoush, falder tilbage på mig selv.
Mine overvejelser
Jeg vælger denne gang at skifte hele forsvaret samt målmand ud og erstatter dem med spillere fra Jess Thorup og Augsburg. De skal kun stå i en runde, da turen efter hjemmekampen mod Hoffenheim går til München. Transfergebyret er dog kun godt 100.000, så det kan sagtens tjene sig hjem, hvis de vinder, og især hvis de samtidig spiller til nul.
Jeg beholder tre Frankfurt-spillere. Marmoush og Ekitike virker så varme, at de sagtens kan lave ballade på MHPArena i Stuttgart, og Hugo Larsson ser ud til at få sin startplads tilbage.
Leverkusen og Bayern har to rigtig gode kampe foran sig, men spillerne her er væsentlig dyrere, så dem holder jeg mig fra. RB Leipzig har bestemt også et godt program, men de har mange skadede spillere pt, så jeg er usikker på, hvor stærkt et mandskab Marco Rose kan sende på banen.
Mine udskiftninger
Målmand
O. Baumann (5 mio.) Hoffenheim du – N. Labrovic (3,7 mio.) Augsburg ind
Managermæssigt var det en streg i regningen, at St. Pauli slog Hoffenheim 2-0 ude, men ”Die Kraichgauer” har generelt skuffet og ligger under stregen. Derfor satser jeg på Augsburgs kroat. Han spiller hjemme mod netop Hoffenheim og får kun én kamp på mit hold, da Jess Thorup og hans tropper skal til Bayern næste gang. Labrovic er dog så billig, at transferomkostningerne er yderst moderate.
Forsvar
A. Amenda (2,1 mio.) Frankfurt ud – D. Giannoulis (2,1 mio.) Augsburg ind
Grækeren, der spiller venstre kant for Augsburg, får pladsen i stedet for Amenda, der nok igen må tage plads på bænken. Giannoulis har foreløbig leveret et oplæg, men hvis han spiller til nul mod Hoffenheim, så kan det bestemt også gøre det.
V. Gendrey (2,7 mio.) Hoffenheim ud – J. Gouweleeuw (2,5 mio.) Augsburg ind
Hoffenheims elendige forfatning koster også Gendrey pladsen. Gouweleeuw fra Augsburg får i stedet pladsen. Han har blot leveret en enkelt assist i sæsonen, men har straffesparket, og så er han billig.
D. Vavro (2,6 mio.) Wolfsburg ud – M. Wolf (2,8 mio.) Augsburg ind
Wolfsburg skuffede senest mod netop Augsburg, og den tidligere FCK-spiller var personligt skyld i Augsburgs scoring. Jeg erstatter ham med Augsburgs anden kantspiller. Marius Wolf har foreløbig leveret et mål og en assist i sæsonen.
Mit anførervalg
Denne gang satser jeg på Leverkusens Boniface. Det sikre valg ville være Harry Kane, der spiller ude mod St. Pauli, men med min stilling in mente, har jeg brug for at gå lidt imod strømmen, og da hovedparten af de 45 procent, der har englænderen på deres hold, nok giver ham bindet, så kan jeg være lidt mere alene med Boniface, der inden runde 10 kun er ejet af 20 procent. Og med Bochums elendige forfatning i denne sæson, så kan Ruhrstadion sagtens være stedet, hvor 0-4 øretæven fra Anfield skal vaskes væk.

- Lodtrækning til 1. runde i DFB Pokal 2025/26: Ruhrderby og Bo i DresdenDer er blevet trukket lod til 1. runde i DFB Pokal 2025/26, og her får vi blandt andet et Ruhrderby, mens Bo Henriksen og Mainz skal på en tur til Dynamo Dresden.
- Et tilbageblik på tysk fodbolds største oprykkerhold nogensindeBundesligaen har en rig historie, hvor Bayern München nok er den klub, som de fleste danskere kender. Men den fjerdebedste liga i verden har igennem… Read More
- Tysklands Wembley – 40 år med pokalfinaler i BerlinEfter at have været på turne i store dele af Vesttyskland i knapt 40 år, fik den tyske pokalfinale endeligt sit faste tempel, da Olympiastadion… Read More
- Tysklands trup til Final Four – Bischof og Woltemade kan få debutDen tyske landstræner Julian Nagelsmann har udtaget sin trup til Final Four i Nations League. Blandt de nye navne er Hoffenheims Tom Bischof og Stuttgarts… Read More
- Relegationskampe: Når et enkelt skud afgør skæbnerRelegationskampe i tysk fodbold har budt på mange vilde og mindeværdige dramaer, og vi tager et kig på nogle af de mest dramatiske dueller om op- og nedrykning.